Top 10 blerjet e Pep Guardiolas

Pep Guardiola kaloi katër sezone të suksesshme te Barcelona në fillet e karrierës së tij.

Pas aventurës së suksesshme tek blaugranët, karrierën prej trajneri e vazhdoi në Bundesligë, te Bayern Munich, ku kaloi 3 sezone të pasura me tituj te ligës dhe kupës.

Këto suksese i’u mundësuan nga transferet e qëlluara që i bëri tek këto skuadra. Në një shkrim të portalit  “Goal” jepen top 10 transferet e tij që e bënë Guardiolën njërin prej trajnerëve më të suksesshëm në botën e futbollit.

10 transferimet më të mëdha të suksesshme të Pep Guardiolas:

  1. Gerard Pique | 2008 | Manchester United – Barcelona | 5M
  2. Dani Alves | 2008 | Sevilla – Barcelona | 35.5M
  3. Robert Lewandowski | 2014| Dortmund – Bayern | Free ( pa kontratë)
  4. Xabi Alonso | 2014 | Real Madrid – Bayern | 9M
  5. Javier Mascherano | 2010 | Liverpool – Barcelona | 20M
  6. Thiago Alcantara | 2013 | Barcelona – Bayern | 25M
  7. Arturo Vidal | 2015 | Juventus – Bayern | 37M
  8. Douglas Costa | 2015 | Shakhtar Donetsk – Bayern | 30M
  9. Joshua Kimmich | 2015 | RB Leipzig – Bayern | 8.5M

10.Kingsley Coman | 2015 | Juventus –  Bayern | 7M (Huazim)

Be the first to comment

Leave a Reply