Rusia e dëshpëruar me lirimin e Haradinajt, Lavrov shpreh keqardhje

Kryeministri serb  Aleksandar Vuçiq ka biseduar përmes telefonit këtë pasdite me Ministrin e Punëve të Jashtme të Federatës Ruse, Sergei Lavrov, i cili është informuar me procesin e autoriteteve franceze për rastin e Haradinajt, transmeton Indeksonline.

Ministri i Punëve të Jashtme të Federatës Ruse ka shprehur keqardhjen e tij mbi çështjen e Haradinajt.

Ndryshe Gjykata në Colmar mori sot vendimin përfundimtar për lirimin e Haradinajt, pas ndalimit disa mujor me një urdhërarrest të lëshuar nga shteti serb të cilët kërkonin ekstradimin e tij.

Haradinaj është liruar dhe fatmirësisht është afër për të arritur në Kosovë, ku shumë qytetarë janë mbledhur për ta pritur.

Be the first to comment

Leave a Reply