Pamjet nga lufta e fundit mes SHBA’së dhe Koresë së Veriut (Foto)

Përderisa raportet mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Koresë së Veriut vazhdojnë të tensionohen, një koleksion fotografish ofron një paralajmërim nga historia.

Imazhet e Departamentit të Mbrojtjes të SHBA-së japin një pasqyrë interesante ku shfaqen trupat amerikane që luftojnë në gadishullin Korean.

Lufta mes Koresë dhe SHBA u zhvillua në mes të qershorit 1950 dhe korrikut 1953, pasi Koreja e Veriut, e udhëhequr nga Kim Il-sung – gjyshi i kreut aktual të Penianit, Kim Jong-Un  pushtuan fqinjin e tyre Korenë e Jugut. SHBA hyri në luftë  për të mbështetur Korenë e  Jugut, ndërsa Kina mbështeti Korenë e Veriut me ndihmën e Bashkimit Sovjetik.

Nga lufta humbën jetën qindra e mijëra njerëz, duke përfshirë më shumë se dy milionë civilë dhe më shumë se 33,000 trupa amerikane.

Be the first to comment

Leave a Reply