Papa Françesku alarmon me këtë deklaratë

Papa Francesku ka bërë thirrje për ndërmjetësim ndërkombëtar për të lehtësuar tensionet mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut mbi aktivitetin bërthamor të Phenianit, raporton  “BBC”.
Ai paralajmëroi se kriza rrezikonte të shkaktojë një luftë shkatërruese në të cilën “një pjesë e mirë e njerëzimit” do të shkatërrohej.

Komentet e tij erdhën disa orë pasi Koreja e Veriut testoi një raketë tjetër balistike, për të cilën SHBA dhe Koreja e Jugut thanë shpërtheu në ajër,  pak pas ngritjes, shkruan syri.net. Presidenti i SHBA-së Donald Trump akuzoi Phenianin se kishte treguar “mosrespekt” ndaj Kinës dhe presidentit të saj.

Duke folur me gazetarët në aeroplanin e tij pas një vizite në Egjipt, Papa Françesku tha se Norvegjia, për shembull, ishte “gjithmonë e gatshme për të ndihmuar në zgjidhjen e konfliteve boterore.
Ai paralajmëroi se situata ishte bërë “shumë e nxehtë” dhe tha se “duket të fiullojnë negociatat dhe  një zgjidhjeje diplomatike”./SYRI.net/

Be the first to comment

Leave a Reply