Forcat irakiane sprapsin ofensivën e Shtetit Islamik në jug të Mosulit

A tank of the Iraqi Army's 9th Armoured Division is seen at the frontline at the al-Zanjili district in Mosul, Iraq June 10, 2017. REUTERS/Alkis Konstantinidis

Forcat irakiane hodhën poshtë një ofensive të nisur në orët e hershme të së shtunës nga Shteti Islamik në qytetin sunit të Shirqatit, në jug të Mosulit, gjatë së cilës më shumë se 30 ushtarë dhe civilë u vranë dhe 40 të tjerë u plagosën, thanë disa burime të sigurisë.

Dhjetëra ushtarë të Shtetit Islamik i vranë gjithashtu në luftimet, të cilat përfunduan rreth mesditës, thanë burimet.

Shteti Islamik humbi Shirqatin nga forcat e qeverisë irakiane dhe luftëtarët fisnorë të mbështetur nga SHBA. Rënia e tyre hapi rrugën për ofensivën në Mosul, kryeqytetin e militantëve në Irak./Periskopi/

Be the first to comment

Leave a Reply