Belgjika mbyll dy qendra të statcioneve të trenit, forca të mëdha ushtarake të pranishme (Foto/Video)

Policia belge ka raportuar se gjendja është në kontroll dhe se situata është qetësuar pas shpërthimit të madh në Bruksel.

Zëdhënsi i policisë federale Peter De Waele ka thënë për CNN se “ një individ kishte të veshur një jelek kamikaz”.

Televizioni belg VTM raporton se ushtarët qëlluan në drejtim të personit, por situate nuk ka dalur nga kontrolla”, transmeton Periskopi.

Belgian Army soldiers and police patrol Brussels Central Station after a reports of explosions

 

Qendra emergjente e krizës së Belgjikës ka thënë se ushtria ka neutralizuar personin që barte jelekun kamikaz, për ta marrë në kontrollë situatën.

 

 

Tashmë janë mbyllur përkohësisht dy qendra të statcioneve të trenit “Gare du Nord dhe Gare Central”.

Poashtu tashmë forcat ushtarake kanë pushtuar këto qendra me patrulla dhe aty është edhe njësiti anti-bomb, për të pasur gjithqka në kontroll. /Periskopi/

Be the first to comment

Leave a Reply